Szałe: szlaban
26 maja 2026 - 12:54 – red. wydania: kostecki@rc.fm
Przejazd Kolejowy Kalisz-Szałe często jest bardzo długo zamknięty, a w czwartek trzeba było czekać ponad 40 minut, aż się otworzy, zgłaszają słuchacze radiaCENTRUM za pośrednictwem Linii INTERWENCYJNEJ, tel.: 62 503 11 99 / interwencja
rc.fm. O sytuacje te zapytaliśmy spółkę PKP PLK, zarządcę narodowej sieci kolejowej.

"W miniony czwartek, a więc 21 maja na tym przejeździe rzeczywiście stwierdziliśmy usterkę urządzeń przejazdowych. Niezwłocznie powiadomiliśmy serwis techniczny, który po około 1,5 godzinie przywrócił poprawne działania urządzeń. W czasie prac serwisu wprowadzone zostały dodatkowe środki bezpieczeństwa, a m.in. ograniczona prędkość pociągów do 20 km na godzinę. Do usterek na przejazdach dochodzi sporadycznie, a na dłuższe zamknięcia niż wynika to z obowiązujących przepisów, wpływają niekiedy niewłaściwe zachowania kierowców, którzy wjeżdżają na przejazd przy opadających rogatkach albo wjeżdżają na skrzyżowanie mimo braku możliwości zjazdu z przejazdu" - powiedział radiuCENTRUM Radosław Śledziński z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest również zachowanie pieszych na przejazdach kolejowych, którzy często zapominają, że również ich dotyczą przepisy ruchu drogowego.

"Mówimy w tym kontekście także o pieszych, którzy tak jak w minioną sobotę w obrębie tego przejazdu znaleźli się na torze, co spowodowało konieczność wdrożenia nagłego hamowania nadjeżdżającego pociągu. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych należy skorzystać z żółtej naklejki, która znajduje się na każdym skrzyżowaniu torów z drogami w Polsce. Na takiej żółtej naklejce widnieje m.in. numer techniczny, pod który należy zgłaszać ewentualne usterki infrastruktury" - dodaje Radosław Śledziński. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą kampanię społeczną "Bezpieczny Przejazd", mającą na celu zwiększenie świadomości u kierowców.
na fot.: przejazd kolejowy Kalisz-Szałe jest już obecnie dobrze oznakowany, żółte naklejki PKP PLK znaleźć można na obudowie mechanizmów obu szlabanów - jedna z nich ewidentnie dopiero co naklejona / fot. www.RC.fm
Tylko przestrzeganie przepisów może zagwarantować bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych, ale kiedy już kierowca popełni błąd i znajdzie się w sytuacji podbramkowej, pomóc ma Żółta Naklejka PLK. Projekt ma doprowadzić przede wszystkim do zmniejszenia liczby wypadków oraz skrócenia czasu reakcji odpowiednich służb. Żółte naklejki znaleźć można na obudowie mechanizmu szlabanu lub na tylnej stronie krzyża świętego Andrzeja.

graf. PKP PLK S.A.
⏺︎ ⏺︎ ⏺︎
Wszystko fajnie, fajnie. Ale jeszcze to:
Czy obecne naklejki zostały dopiero uzupełnione po tym jak zajęliśmy się sprawą, nie będziemy już sprawdzać (choć świeże ślady czyszczenia powierzchni - charakterystyczne przed naklejaniem - mogą tak zdecydowanie wskazywać). Ważne, że już są.
I ważne, że radioCENTRUM_106.4 rozwiązało dla Słuchaczy kolejny problem.
Autor:

Personalia
- krysiak@rc.fm
Nazwisko:

NEWS nr 2:
Każde forum komentarzy umieszczone pod informacjami prasowymi na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), nie jest moderowane w czasie rzeczywistym - komentarze nie są weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Nie jest dozwolone umieszczanie w ww. komentarzach: nazw i marek o charakterze komercyjnym, linków czy innego rodzaju przekierowań do innych stron internetowych i jakichkolwiek obiektów graficznych. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać na adres: adm@rc.fm. Wpisując jakikolwiek komentarz na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), autor tego komentarza przyjmuje świadomie do wiadomości i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm) do usunięcia lub modyfikacyjnego skrótu wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm).



























